Wszystko o bólu

Czas czytania: 2 min.

Ból mięśni – przyczyny. Co stosować?

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Ból mięśni może mieć bardzo różne podłoża – od zupełnie błahych po poważne i groźne. Miewa też różne natężenie, ale niekiedy potrafi naprawdę dokuczyć i utrudnić funkcjonowanie. Jakie są sposoby na ból mięśni?

Przyczyny bólu mięśni

Układ mięśniowy człowieka składa się z około 640 różnych mięśni, a w sumie stanowią one niemal połowę całkowitej masy ciała. Ma zatem co boleć… Mięśnie te rozłożone są właściwie po całym ciele, dlatego dolegliwości bólowe mogą być umiejscowione w różnych jego partiach. Ból mięśni można odczuwać w nogach, ramionach, brzuchu, plecach, twarzy itd. Jego rozległość i natężenie zależy często od przyczyny, która bywa rozmaita. Najczęściej podłożem dolegliwości jest:

  • uszkodzenie lub uraz,
  • grypa lub inna infekcja wirusowa,
  • silny stres wywołujący mimowolne napięcie mięśni.

Co na ból mięśni?

Zdarza się, że kiedy bolą mięśnie, zwykłe codzienne funkcjonowanie jest utrudnione, ograniczone lub całkowicie uniemożliwione. Co na ból mięśni warto zastosować, by móc powrócić do swoich zwykłych aktywności, zanim mięśnie całkowicie się zregenerują i dolegliwości samoistnie ustąpią? Stosowane metody zależą poniekąd od ich podłoża. Co innego zaleca się na ból mięśni przy grypie, a co innego po urazie.

Po uszkodzeniu zazwyczaj bolą mięśnie zlokalizowane w jednej części lub partii ciała. Ból jest z reguły ostrzejszy, ale ma mniejszy zasięg, dlatego można na niego zastosować leki o działaniu miejscowym w postaci maści lub plastrów. Maści przeciwbólowe i przeciwzapalne mogą mieć różny skład, ale dobrze wchłaniają się przez skórę, działając bezpośrednio w miejscu dolegliwości bólowych, w przypadku mechanicznego uszkodzenia lub nadwyrężenia mięśni, więzadeł czy stawów. W razie potrzeby można sięgnąć również po tabletki przeciwbólowe. Co ważne, każdy uraz najlepiej skonsultować ze specjalistą, który zajmie się właściwą diagnostyką i wskaże odpowiednie leczenie.

[!art-banner!]
A co zastosować na bóle mięśniowe towarzyszące grypie? Przy infekcjach zazwyczaj bolą wszystkie mięśnie, więc trudno wyobrazić sobie stosowanie na nie maści czy plastrów. W tym wypadku lepiej zastosować leki na ból mięśni o działaniu ogólnym, czyli np. tabletki. Substancje o właściwościach przeciwbólowych przynoszą ulgę, a jedną z nich jest metamizol – związek o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i spazmolitycznym (rozkurczającym mięśnie gładkie). Łatwo wchłania się on z przewodu pokarmowego, dlatego szybko uśmierza ból, a w przypadku towarzyszącej mu gorączki, pomaga też obniżyć temperaturę ciała. Zwalcza także towarzyszący infekcjom ból głowy i dzięki wielowymiarowemu działaniu poprawia ogólne samopoczucie. Co ważne, po metamizol można sięgnąć gdy zastosowanie innych środków jest przeciwwskazane lub nieskuteczne.

Należy również pamiętać, że bóle mięśni utrzymujące się dłuższy czas lub nieustępujące mimo zastosowania środków przeciwbólowych, należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem.

Domowe sposoby na bóle mięśni

Oprócz wyrobów farmaceutycznych, można niekiedy spróbować domowych sposobów na bóle mięśni i stawów. Jakie to metody?

  • Odpoczynek. Jeśli mięśnie są uszkodzone, należy pozwolić im odpocząć. Jak długo? Najlepiej kilka dni, chyba że specjalista wskaże inaczej. Warto pamiętać, że regularna aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko urazów. Jeśli jednak ból jest silny, nie należy robić niczego na siłę. Lepiej poczekać aż dolegliwości ustąpią i na jakiś czas ograniczyć aktywność.
  • Masaż. Rozluźnia spięte, obolałe mięśnie, rozgrzewa i poprawia ukrwienie, a tym samym dotlenienie miejsc objętych dolegliwościami. Można wykonać go samemu (jeśli ból zlokalizowany jest w łatwo dostępnych miejscach), lub poprosić o pomoc kogoś bliskiego. Nie musi to być profesjonalista. Już zwykłe, mocniejsze „głaskanie” obolałych mięśni może przynieść ulgę i przyjemnie zrelaksować. Do masażu warto użyć dostępnych w drogeriach dodatkowo rozgrzewających olejków. Nie tylko potęgują one efekt, ale też zwiększają przyjemność dzięki zapachowi i zapewnieniu skórze odpowiedniego poślizgu.
  • Gorący lub zimny okład. Na bolące mięśnie może pomóc i jeden i drugi. Gorące okłady działają podobnie jak masaż – rozgrzewają i rozluźniają. Zimne – uśmierzają ból, zmniejszając czucie i dlatego zalecane są raczej w przypadku stłuczeń i urazów.
  • Relaksująca kąpiel. Działa podobnie jak ciepłe okłady – rozgrzewa i rozluźnia bolące mięśnie. Do kąpieli – tak jak w przypadku masażu – można dodać rozgrzewających olejków, płynów lub ziół. Kąpiel taka nie tylko przynosi ulgę w bólu, ale poprawia też nastrój i ogólne samopoczucie.

Powiązane artykuły:

Ból kolana przy zginaniu – przyczyny. Jak leczyć? >>
Ból stawów – przyczyny. Co na bolące?
Ból barku – przy podnoszeniu ręki i w spoczynku. Leczenie

Autor: Justyna Gabrysiak-Kula

Konsultacja merytoryczna: Konsultacja merytoryczna: lekarz rodzinny Marta Falcman-Sobczak

Pismiennictwo:

1. J. Jaroszewicz, M. Gąsior, Kompleksowa opieka nad chorym z zespołem Post-COVID-19 (PC19), wyd. i-Medica

2. M. Janusiak, Redukcja opóźnionej bolesności mięśniowej z zastosowaniem różnych form regeneracji powysiłkowej w mięśniu czworogłowym uda oraz trójgłowym łydki u koszykarzy, Rozprawa doktorska wykonana w Katedrze Sportu Paraolimpijskiego Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu https://awf.wroc.pl/files_mce/NAUKA/Rada_Kolegium_Naukowego/doktoraty/2022/Janusiak/01._Rozprawa_doktorska_mgr_Marcin_Janusiak.pdf [06.07.2022]

3. M. Krzyżak-Jankowicz , R. Jankowicz, Metamizol i paracetamol — leki podobne, ale nie takie same, w: Medycyna Paliatywna w Praktyce 2015, tom 9, nr 2

4. K. W. Nicpoń, Bóle mięśniowe i kurcze bolesne w praktyce neurologa, w: Polski Przegląd Neurologiczny, 2007, tom 3, nr 4

5. Mięśnie, Platforma edukacyjna Ministerstwa Edukacji i Nauki https://zpe.gov.pl/a/miesnie/D1B1I6jfT [06.07.2022]

PLASTER SILNIE ROZGRZEWAJĄCY

Wszystko o bólu

PRODUKTY
PYRALGINA

  • Najsilniejsze działanie wśród najczęściej stosowanych substancji przeciwbólowych OTC
  • Można łączyć z innymi substancjami przeciwbólowymi
  • Potrójne działanie - przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, rozkurczowe
  • Nie wywołuje senności
  • Nawadnia organizm w trakcie gorączki
  • Dzięki rozpuszczalnej formie działa szybko
  • Ma silniejsze działanie przeciwgorączkowe wśród leków OTC
  • Działa do 14 godzin
  • Nie wydziela na zewnątrz żadnych substancji, tylko ciepło
  • Do jednorazowego użytku