Wszystko o bólu

Czas czytania: 2 min.

Ból migrenowy – jak sobie radzić? Tabletki

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Ból migrenowy jest zaliczany do najsilniejszych dolegliwości bólowych, jakich można doświadczyć. Sprawdź, jak wyglądają migrenowe bóle głowy oraz jak można sobie z nimi radzić.

Przyczyny bólu migrenowego

Migrena jest przewlekłą i nieuleczalną chorobą uwzględnioną w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD). Według Światowej Organizacji Zdrowia, która tworzy ICD, migrena to poważna choroba, która znacząco obniża jakość życia pacjentów.

Pomimo wielu badań przyczyny migreny wciąż pozostają nieznane, dlatego choroby nie da się wyleczyć. Jedynym ratunkiem dla pacjentów jest zażywanie środków farmakologicznych, które łagodzą dokuczliwy ból migrenowy oraz działania zapobiegające kolejnym epizodom.

Jak wyglądają migrenowe bóle głowy?

Wielu pacjentów zastanawia się, jakie są objawy bólu migrenowego oraz ile trwa napad choroby. Zasadniczo podstawowym objawem migreny jest silny, pulsujący ból połowy głowy, któremu mogą towarzyszyć nudności lub wymioty, a także nadwrażliwość na zapachy, bodźce świetlne oraz dźwiękowe. Ból narasta przy rutynowej aktywności fizycznej, jego natężenie jest od średniego do ciężkiego.

Warto jednak wiedzieć, że wyróżnia się kilka postaci migreny i każdy z nich charakteryzuje się nieco innymi objawami. Typowa migrena, nazywana prostą lub migreną bez aury, charakteryzuje się opisanym wyżej migrenowym bólem głowy. Dolegliwości bólowe zazwyczaj występują w okolicy jednego z oczodołów i nasilają się przy poruszaniu głową. Napad migreny prostej zazwyczaj trwa od 4 do nawet 72 godzin. Potrafi być tak dotkliwy, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie.

Obok migreny prostej wymienia się także migrenę z aurą, nazywaną również klasyczną. Ten rodzaj migreny objawia się podobnie, jednakże dodatkowo pojawiają się zaburzenia neurologiczne o charakterze wzrokowym, takie jak mroczki czy błyski świetlne. Wielu pacjentów cierpiących na migrenę klasyczną doświadcza zaburzenia wzrokowego pod postacią migoczącego obszaru w kształcie półksiężyca. Ponadto mogą też występować zaburzenia mowy i czucia, drętwienia twarzy lub kończyn, zawroty głowy. Co istotne, wymienione zaburzenia neurologiczne zwykle poprzedzają migrenowy ból głowy, aczkolwiek u niektórych pacjentów występuje tylko aura, bez charakterystycznych dolegliwości bólowych.

Co na migrenowy ból głowy?

Co na migrenowy ból głowy można stosować, aby złagodzić odczuwane objawy? Ponieważ etiologia migreny nie jest znana, leczenie choroby polega na doraźnym stosowaniu środków farmaceutycznych i profilaktyce, także tej farmakologicznej.

Należy jednak pamiętać, że przy każdym silnym bólu głowy, którego nie mieliśmy wcześniej zdiagnozowanego, należy udać się na konsultację lekarską.

Co pomaga na migrenowy ból głowy? Wszystko zależy od stopnia natężenia dolegliwości. W przypadku łagodnych lub umiarkowanych objawów stosuje się tabletki na ból głowy migrenowy dostępne bez recepty. Zastosowanie znajdują szczególnie nieopioidowe leki przeciwbólowe. Pacjenci często sięgają po tabletki zawierające metamizol, ponieważ jest to jedna z najsilniejszych substancji przeciwbólowych dostępnych bez recepty. Można po nią sięgnąć gdy zastosowanie innych środków jest przeciwwskazane lub nieskuteczne.
[!art-banner!]

W leczeniu łagodnej migreny stosuje się także niesteroidowe leki przeciwzapalne (zaliczane do leków nieopioidowych) oraz paracetamol. Zastosowanie znajdują też leki z kofeiną, które wzmacniają działanie preparatów przeciwbólowych.

W przypadku bardziej dokuczliwych objawów, których nie da się uśmierzyć lekami bez recepty, wskazana jest wizyta u lekarza. Konsultacja lekarska jest także zalecana pacjentom, u których objawy nasilają się lub powtarzają. Lekarz nie tylko wdroży odpowiednie procedury diagnostyczne, ale także dobierze skuteczne leczenie. W przypadku silnej migreny zastosowanie znajdują leki wydawane na receptę. Poza leczeniem doraźnym istnieje także możliwość leczenia profilaktycznego, które ma na celu zmniejszenie częstotliwości występowania napadów.

Jak sobie radzić z migrenowym bólem głowy?

Poza środkami farmakologicznymi istnieją też inne sposoby na migrenowy ból głowy. Pacjenci radzą sobie z migreną różnymi metodami. Jedną z najpopularniejszym są zimne okłady. U niektórych osób przyłożenie do karku lub czoła chłodnego kompresu powoduje zmniejszenie objawów. Ze względu na wrażliwość na bodźce świetlne oraz dźwiękowe w czasie napadu migreny, wielu pacjentom pomaga przebywanie w zacienionym i wyciszonym pomieszczeniu. Warto jednak podkreślić, że skuteczność zarówno leków, jak i domowych sposobów pozostaje kwestią indywidualną. Metoda skutecznie uśmierzająca ból u jednej osoby, niekoniecznie zadziała u drugiej.

Jak jeszcze można sobie radzić z bólem migrenowym? Warto wdrożyć działania profilaktyczne. Pacjenci cierpiący na migrenę powinni zapewnić sobie maksimum spokoju. Niewskazany jest stres oraz nadmierny wysiłek fizyczny, aczkolwiek nie należy całkowicie rezygnować ze sportu. Aktywnością fizyczną polecaną osobom chorującym na migrenę jest joga. Ponadto warto zadbać o dobry sen. Pacjenci zmagający się z migrenowymi bólami głowy powinni też pamiętać o nawadnianiu organizmu.

Powiązane artykuły:

Napięciowy ból głowy – objawy i leczenie. Jak sobie pomóc? >>
Silny ból głowy – przyczyny. Jak sobie pomóc? >>
Metamizol – jak działa lek? Dawkowanie >>

Autor: Joanna Woźniak

Konsultacja merytoryczna: Konsultacja merytoryczna: lekarz rodzinny Marta Falcman-Sobczak

Pismiennictwo:

1. Hanna Wójcik-Drączkowska, Małgorzata Bilińska, Walenty Nyka, Migrena — rozpoznanie i leczenie, Forum Medycyny Rodzinnej 2007, tom 1, nr 2, 109–114.

2. https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(20)32162-0/fulltext [dostęp 19.05.2022 r.]

3. https://journals.viamedica.pl/polski_przeglad_neurologiczny/article/viewFile/19988/15691 [dostęp 19.05.2022 r.]

PYRALGINA NR 1 NA SILNY BÓL!1

Wszystko o bólu

PRODUKTY
PYRALGINA

  • Najsilniejsze działanie wśród najczęściej stosowanych substancji przeciwbólowych OTC
  • Można łączyć z innymi substancjami przeciwbólowymi
  • Potrójne działanie - przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, rozkurczowe
  • Nie wywołuje senności
  • Nawadnia organizm w trakcie gorączki
  • Dzięki rozpuszczalnej formie działa szybko
  • Ma silniejsze działanie przeciwgorączkowe wśród leków OTC
  • Działa do 14 godzin
  • Nie wydziela na zewnątrz żadnych substancji, tylko ciepło
  • Do jednorazowego użytku