Wszystko o bólu
Czas czytania: 2 min.
Ból zęba – pulsujący i po leczeniu kanałowym. Jaki silny lek?
Ból zęba jest jednym z najbardziej dokuczliwych rodzajów bólu, dlatego wiele osób szuka skutecznych sposobów na jego uśmierzanie. Od czego może boleć ząb i co skutecznie przynosi ulgę w cierpieniu?
Przyczyny bólu zęba
Ból zęba to bardzo przykra i uciążliwa dolegliwość, która może znacząco utrudnić lub wręcz uniemożliwić codzienne funkcjonowanie. Ma on różne postaci – od ostrego, rwącego, przez pulsujący po tępy i mdlący. Rodzaj bólu zależy w pewnym stopniu od jego podłoża, a przyczyn bólu zęba może być wiele. Najczęstszymi są:
- próchnica i będące jej skutkiem ubytki,
- zapalenie miazgi zębowej,
- stan zapalny okolic przyzębia,
- uszkodzenie mechaniczne, np. pęknięcie lub ukruszenie zęba,
- nadwrażliwość wywołana zimnym, słodkim lub kwaśnym jedzeniem,
- aparat ortodontyczny,
- wyrzynanie się zębów (problem ten dotyczy nie tylko dzieci, wyrzynanie się ósemek u osób dorosłych może trwać latami),
- niewłaściwe leczenie.
Bez względu na to, dlaczego boli ząb, objawów takich nie można lekceważyć i przy ich wystąpieniu trzeba niezwłocznie udać się do lekarza celem ustalenia podłoża dolegliwości. Niekiedy są one błahe i łatwo je wyeliminować, innym razem mogą zwiastować poważniejsze problemy, które – nieleczone – bywają groźne w skutkach.
Jak sprawdzić, który ząb boli?
Ból w jamie ustnej – zęba, dziąsła czy jeszcze innej tkanki – często promieniuje i jest trudny do dokładnego zlokalizowania. Nierzadko zdarza się, że pacjent przychodzi do stomatologa i zgłasza np. ból piątki, a tymczasem okazuje się, że źródłem dolegliwości jest uszkodzona szóstka czy czwórka. Niekiedy nawet źródło bólu nie jest obecne w zębie sąsiadującym, ale bardziej oddalonym od tego, który wydaje się być problemem. Jak sobie z tym radzić? Jak sprawdzić, który ząb boli? Można próbować samemu znaleźć newralgiczne miejsce, delikatnie opukując zęby np. końcówką rączki szczoteczki do zębów. Należy robić to delikatnie, dotykając każdy ząb osobno. Niekiedy metoda ta pozwoli znaleźć źródło bólu, zdarzają się jednak sytuacje w których sposób ten zawodzi, a nawet samemu dentyście trudno jest zlokalizować problem.
Co robić, kiedy na oko wszystkie zęby są zdrowe, a mimo to któryś boli? Wówczas najskuteczniejsze jest badanie obrazowe, czyli RTG zębów. Prześwietlenie pomaga „zajrzeć” do wnętrza zębów i znaleźć przyczynę bólu niewidoczną z zewnątrz. Badanie najlepiej jest wykonać na zlecenie lekarza, a z jego wynikiem należy zawsze wrócić do specjalisty, który postawi diagnozę i rozpocznie odpowiednie leczenie.
Pulsujący ból zęba
Jednym z najgorszych rodzajów bólu zęba jest tzw. ból pulsujący. Co może on oznaczać? Ból taki pojawia się z różnych powodów, choć najczęściej świadczy o rozwijającym się stanie zapalnym (np. przy zapaleniu miazgi zębowej). Jest on bardzo uciążliwy, utrudnia normalne funkcjonowanie i często towarzyszą mu inne objawy, takie jak:
- pogorszenie ogólnego samopoczucia,
- uczucie rozbicia,
- spadek nastroju,
- trudności z koncentracją,
- promieniowanie bólu na całą połowę twarzy,
- ból głowy,
- obrzęk,
- miejscowe podwyższenie temperatury ciała.
Pulsujący ból może pojawić się także:
- po zatruciu zęba,
- po plombowaniu,
- w obrębie zęba z opatrunkiem.
W każdej sytuacji należy niezwłocznie udać się z nim do dentysty, ponieważ świadczy on o rozwijającej się infekcji lub innej dolegliwości. Jeśli ból pojawia się krótko po wizycie u stomatologa, na skutek wykonanego zabiegu, może oznaczać to, że zabieg nie został przeprowadzony prawidłowo i trzeba go poprawić. Pulsujący ból często świadczy o zbierającej się ropie, co jest stanem groźnym i wymaga szybkiego oczyszczenia.
[!art-banner!]
Ból zęba po leczeniu kanałowym
Leczenie kanałowe zęba polega na oczyszczaniu jego wewnętrznych kanałów z miazgi zębowej, np. w przypadkach rozwijającego się w jej obrębie stanu zapalnego. Zapalenie miazgi przeważnie objawia się dość silnym bólem, z którym należy szybko zgłosić się do stomatologa. Przeprowadzenie leczenia kanałowego zwykle daje bardzo dobre i długotrwałe rezultaty.
A zatem czy ząb po leczeniu kanałowym może boleć? Okazuje się, że może, nawet jeśli zabieg został przeprowadzony prawidłowo. Dolegliwości niekiedy utrzymują się od kilku dni nawet do 2-3 tygodni, a czas ten zależy od różnych czynników, w tym – indywidualnych zdolności regeneracyjnych organizmu, zaleconych przez lekarza i stosowanych przez pacjenta metod itd. Dlaczego ząb po leczeniu kanałowym boli? Jest to metoda inwazyjna, polegająca na oczyszczaniu kanałów z miazgi i wypełnianiu ich specjalnym preparatem. Wprowadzanie preparatu odbywa się pod dużym ciśnieniem, co może naruszyć tkankę i wywołać ból. Czasem jednak silny ból po leczeniu kanałowym może oznaczać, że zostało ono wykonane niewłaściwie i część miazgi zębowej nadal zalega w niedokładnie oczyszczonych kanałach. Nasilenie dolegliwości należy więc jak najszybciej skonsultować z lekarzem. W niektórych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie tzw. „re-endo”, czyli ponownego zabiegu czyszczenia kanałów.
Jak uśmierzyć ból zęba po leczeniu kanałowym? Można w tym celu zastosować chłodne, łagodzące okłady lub środki przeciwbólowe. Należy jednak pamiętać, że dłużej utrzymujący się lub nasilający ból trzeba skonsultować ze stomatologiem.
Silny lek przeciwbólowy na ból zęba
Tabletki na ból zęba bez recepty są jedną z najczęstszych metod stosowanych przez pacjentów celem ulżenia sobie w cierpieniu. W polskich aptekach ich dostępność i wybór są ogromne. Popularnymi lekami przeciwbólowymi, które kupić można bez konsultacji lekarskiej, są nieopioidowe leki przeciwbólowe, a wśród nich również niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Do leków nieopioidowych zaliczany jest też metamizol – silny lek przeciwbólowy na ból zęba i inne rodzaje bólu, zalecany do stosowania, gdy przyjmowanie słabszych leków tego typu okazuje się nieskuteczne. Metamizol działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, co może być pomocne przy różnego rodzaju stanach zapalnych, którym towarzyszy podwyższona temperatura ciała. Działa on w sposób ogólny, wpływając przy tym na ośrodkowy układ nerwowy. Jest inhibitorem cyklooksygenazy 1 i 2 – enzymów odpowiedzialnych za przekazywanie informacji między komórkami. Silnej inhibicji obu cyklooksygenaz zawdzięcza swoje skuteczne działanie przeciwbólowe.
Choć stosowanie silnych leków przeciwbólowych bez recepty na ból zęba często przynosi ulgę i skutecznie zwalcza dolegliwości, nie może zastępować wizyt u specjalisty. Każdy ból zęba, a w szczególności ból silny lub utrzymujący się przez dłuższy czas, jest podstawą do konsultacji ze stomatologiem. Nieleczone choroby zębów mogą nieść za sobą groźne konsekwencje zdrowotne.
Powiązane artykuły:
Ból dziąsła – przy zębie i na końcu szczęki. Co stosować? >>
Co na ból zęba? Tabletki i domowe sposoby >>
Silny ból głowy – przyczyny. Jak sobie pomóc? >>
Pismiennictwo:
1. M. Pasternak, J. Woroń, Ostry ból endodontyczny, w: Ból 2020, Tom 21, Nr 1, s. 39–45 https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/bitstream/handle/item/263813/pasternak_woron_ostry_bol_endodontyczny_2020.pdf?sequence=1&isAllowed=y [23.08.2022]
2. A. Rembiasz-Jedliński, Endodoncja mikroskopowa w praktyce, Urban & Partner Sp. z o.o., Wrocław 2017
3. M. Krzyżak-Jankowicz, R. Jankowicz, Metamizol i paracetamol — leki podobne, ale nie takie same, w: Medycyna Paliatywna w Praktyce 2015, tom 9, nr 2
4. M. Żukowski, K. Kotfis, Bezpieczeństwo stosowania metamizolu i paracetamolu w leczeniu bólu ostrego, w: Anestezjologia Intensywna Terapia 2009; 41: 170-175